Kolumna lewa

Aktualności

Mistrzostwie Warszawy w Ringo

Dziś, reprezentując Mokotów, pokonaliśmy 14 dzielnic i sięgnęliśmy po złoty medal w finale LIX Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Skład reprezentacji:

Joanna Śpiewak

Agnieszka Bear

Zofia Kiersztyn

Jakub Dolata

Ignacy Walnicki

Piotr Samczuk

Gratulujemy złotych medali i dodatkowych punktów na świadectwie:)

Budżet obywatelski 2026

Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w tegorocznym budżecie obywatelskim.  

Projekt lokalny nr 1469 – „Rewitalizacja placu zabaw przy ul. Wałbrzyskiej”, którego autorką jest mama naszego ucznia - Pani Janina Marciniak-Wolska.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości oraz bezpieczeństwa przestrzeni rekreacyjnej wykorzystywanej przez uczniów naszej szkoły, a także dzieci mieszkające w najbliższej okolicy.

Głosowanie online:
https://liblink.pl/K4mkCkO4pN

Szczegółowy opis projektu:
https://liblink.pl/hoVy7lWN5F

Każdy głos ma znaczenie!

Zachęcamy do udziału w głosowaniu oraz do przekazania informacji rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Wspólnie możemy wesprzeć inicjatywę, która przyczyni się do stworzenia jeszcze lepszej i bezpieczniejszej przestrzeni do zabawy i aktywnego wypoczynku dla dzieci.

Spektakl teatru szkolnego ,,Skarb księżnej Kryspiny"

2 i 3 czerwca 2026 r, dzięki gościnności Pani Dyrektor Ewy Willman, spektakl teatru szkolnego działającego w SP nr 46 już po raz drugi pojawił się na profesjonalnej scenie Służewskiego Domu Kultury. Sztukę ,,Skarb księżnej Kryspiny" w wykonaniu uczniów klas 4-7 obejrzeli we wtorek rodzice i goście młodych aktorów, a w środę - uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych oraz klasy ósmej. Swoją obecnością zaszczyciły nas pani dyrektor Teresa Konstanciak oraz pani dyrektor Iwona Łaszewska, a także kierownik świetlicy, pani Anna Góral i inni nauczyciele. Na premierze mieliśmy przyjemność gościć Agnieszkę Sitek, aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną. Aktualnie pani Agnieszka pracuje z dziećmi oraz młodzieżą pisze dla nich sztuki teatralne. To właśnie ona stworzyła tekst ,,Skarb księżnej Kryspiny", w którym wątki kryminalne łączą się z lekkością i humorem, a wszystko to jest opowiedziane perspektywy dziecka. Gościem specjalnym był też pianista i kompozytor, autor muzyki do spektaklu, Michał Witkowski. W realizacji scenicznej przedstawienia pomogli Waldemar Ceglarski i Oskar Czyż. Dzięki ich doświadczeniu i umiejętnościom, praca młodzieży została cudownie wyeksponowana poprzez światło i dźwięk. Publiczność bardzo ciepło odebrała spektakl i opuszczała widownię w dobrych humorach. Jako teatr szkolny, jesteśmy wdzięczni za możliwość występu w tak wspaniałym miejscu i liczymy, że ta przygoda będzie trwać nadal!

 Wioletta Magdalena Witkowska

Piknik szkolny

 

Dzień Dziecka

Odnowienie sali

Serdeczne podziękowania dla Rodziców klasy 1c za odnowienie sali,

wymianę oświetlenia na ledowe oraz wsparcie przy porządkowaniu klasy.

Dzięki Państwa zaangażowaniu uczniowie będą mogli uczyć się w jeszcze bardziej przyjaznych i komfortowych warunkach.

Dziękujemy za poświęcony czas, pomoc i życzliwość.

STYPENDIA

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego prosimy o zapoznanie się z ofertą stypendialną m.st. Warszawy:

https://um.warszawa.pl/stypendia 

Pod podanym adresem znajdziecie Państwo pełną ofertę stołecznych stypendiów, wraz ze szczegółowymi informacjami.

Warto już teraz sprawdzić warunki naboru, żeby przed końcem roku szkolnego spokojnie zgromadzić potrzebną dokumentację i zwiększyć szanse na uzyskanie stypendium:

Stypendium m.st. Warszawy SAPERE AUSO (nabór wniosków od 26 czerwca do 31 sierpnia 2026)
- dla uczniów i uczennic pobierających naukę w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych dla młodzieży na terenie m.st. Warszawy (r. szk. 2026/2027), za wybitne osiągnięcia w nauce odnotowane w poprzedzającym przyznawanie stypendium roku szkolnym (2025/2026).
W maju 2026 r. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę zatwierdzającą zmiany w programie stypendialnym SAPERE AUSO. Wśród nich jest rozszerzenie projektu o uczniów i uczennice szkół podstawowych oraz dostosowanie kryteriów oceny, zgodnie z orzeczeniem sądu. Wyrokiem sądu z projektu musieliśmy wykreślić kryterium uwzględniające aktywność i zaangażowanie społeczne młodzieży, mimo że docenianie takich postaw ma istotne znaczenie dla rozwijania wrażliwości społecznej oraz kształtowania odpowiedzialności wśród uzdolnionych uczniów i uczennic.

Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II (nabór wniosków od 26 czerwca do 31 lipca 2026)
- dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy mimo trudnej sytuacji materialnej, osiągają dobre wyniki w nauce i odnoszą sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w wolontariat.
To comiesięczne wsparcie finansowe oraz udział w autorskim programie rozwoju, organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II, miejską instytucję kultury.

Zachęcamy również do zapoznania się z ogólnopolską ofertą stypendialną, np.:
- Program Zdolni Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci;
- wyszukiwarka stypendialna: mojestypendium.pl

Warszawska Akcja "Lato w Mieście" 2026

Szanowni Państwo,

już od 18 maja 2026 r. rozpoczynają się zapisy do tegorocznej edycji Warszawskiej Akcji „Lato w Mieście”. Tak, jak co roku w okresie ferii letnich, warszawscy uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy, będą miały zapewnioną opiekę oraz różnorodne zajęcia.

Warszawska Akcja „Lato w Mieście” 2026 adresowana jest do uczniów warszawskich szkół oraz dzieci (uczniów) mających stałe miejsce zamieszkania w Warszawie (status ucznia przysługuje osobom pobierającym naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w okresie od 1 września do 31 sierpnia, oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej).

Jak się zapisać?

Zapisy do Akcji „Lato w Mieście” 2026, przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń rozpoczną się 18 maja 2026 r. od godziny 16:00 i potrwają do 31 maja 2026 r. do godziny 23:59  – zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego, zawierającymi szczegółowy harmonogram.

Rodzice/ opiekunowie prawni rejestrują w systemie dziecko za pomocą jego numeru pesel, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły (od najbardziej do najmniej). Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy jednotygodniowy turnus, który trwa od poniedziałku do piątku.

Informacja o zakwalifikowaniu dziecka do Akcji „Lato w Mieście” 2026 zostanie opublikowana w systemie 2 czerwca 2026 r. o godzinie 16:00.

Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Od 3 czerwca 2026 r. od godziny 8:00 do 16 czerwca 2026 r. do godziny 16:00, należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do Akcji podejmuje organizator wypoczynku.

Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej należy zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów, które dostępne są na stronie: warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl  

Feryjne Placówki Edukacyjne

Podobnie jak w minionych latach FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7:00-8:00 do 16:00-17:00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym
w Warszawie.

Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Punktach Edukacyjnych. Opłata wynosi 20 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 30 zł dziennie za opiekę.

Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w FPE zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków.

Rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

 

W naszej szkole akcja będzie miała miejsce w terminie: 17.08.-31.08.2026 r. 

 

Zapraszamy!

 

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 są integralną częścią Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga – Południe m.st. Warszawy. 

W tym roku obchodziliśmy już po raz XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznych obchodów było „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”. Z tego też powodu, w minionym tygodniu klasy 7b i 7d wraz z opiekunkami wybrały się z wizytą w skromne progi Biblioteki przy Meissnera 5. Ten z pozoru mały budynek mieści w sobie wiele ciekawych miejsc. Wspomnieć chociażby o Sali Słonecznej, Sali Księżycowej, Sali dydaktycznej czy Sali Teatralnej. To właśnie w Bibliotece przy Meissnera działa prężnie koło teatralne, które tworzą mieszkańcy Dzielnicy. Biblioteka daje możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach autorskich. W ostatnim czasie gościła m.in. Marka Sierockiego czy historyka i autora fascynujących wydawnictw Sławomira Kopra. Uczestnicy mieli niebywałą okazję dowiedzieć się co nieco o pracy biblioteki, o czym opowiedziała zebranym pani Marta. Rok 2025 był niezwykłym czasem dla Biblioteki na Pradze, gdyż obchodziła swoje 90-te urodziny! Warto wiedzieć, że Biblioteka posiada w swoich zbiorach ok. 80 000 książek, choć czytelnicy nie mają dostępu do księgozbioru. Wszystkie egzemplarze znajdują się w magazynie. Uczestnicy zwiedzili niesamowitą wystawę dotyczącą czasów PRL-u. „Młodszym pokazać. Starszym przypomnieć” to cykl wspomnień, realizowany na terenie placówki od marca do września 2026r. I co ciekawe, prezentowane eksponaty tamtych czasów pochodzą z prywatnych archiwów pracowników Biblioteki. Obecnie można też podziwiać wystawę fotografii Zbyszka Siemaszki. Kolejne ciekawe spotkanie za 7b i 7d!

Życzenia dla Ósmoklasistów

Drodzy Ósmoklasiści!
Z okazji zbliżających się egzaminów ósmoklasisty cała społeczność naszej szkoły – nauczyciele, pracownicy, a przede wszystkim my, Wasi młodsi koledzy i koleżanki – przesyłamy Wam najserdeczniejsze życzenia!

Życzymy Wam spokoju, wiary we własne siły i jasności umysłu. Trzymamy za Was mocno kciuki i wierzymy, że poradzicie sobie doskonale!

Pamiętajcie – to tylko kolejny krok w drodze ku marzeniom. Powodzenia!

Z wyrazami wsparcia i sympatii,
Samorząd Szkolny 

 

Kolumna prawa