Kolumna lewa

Świetlica

7 - 16 kwietnia

Tematyka tygodnia:

„W krainie baśni i bajek”

 Który Świetlik nie kocha bajek? Bajki i baśnie to nie tylko źródło radości, ale i nauki. Uwielbiacie, gdy w świetlicy czytamy Wam opowiadania o niezwykłych bohaterach mających wiele ciekawych przygód. Świat bajek jest kolorowy, a postacie mają dobre charaktery i zawsze wygrywają ze złem.

Do takiego świata dziś Was zapraszamy.. Zacznijmy piosenką…

Nikt nie wie, kto wymyślił pierwszą bajkę. Bajki były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. W pewnym momencie powstała moda na baśnie i znalazły się osoby, które spisały stare legendy i opowiadania. Najbardziej znane zbiory baśni napisał Hans Christian Andersen.

W podróż do krainy baśni Pana Andresena zabierze Was i Nas piosenka...

Proponujemy Wam kilka bajkowych zadań i zabaw. Będą łatwiejsze do wykonani,  gdy będziecie posiadać magiczną różdżkę. Zróbcie ją sami 😊 Potrzebne będą:

 • gwiazdki wycięte z pianki oraz tektury falistej
 • patyk i różnokolorowe wstążki
 • klej na gorąco lub klej wikol

Zacznijcie od ucięcia tasiemek i dokładnego przyklejenia ich do patyka. Następnie doklejcie gwiazdki po obu stronach i dodajcie do nich kolejne dekoracyjne gwiazdki. Oczywiście różdżkę można zrobić w dowolnych kolorach i z dowolnymi ozdobami – koralikami, cekinami itd.

Skoro różdżka już gotowa, możemy dalej bawić się z bajką. Na rozgrzewkę policzcie zamki księżniczki 😊 A może wolicie sudoku?

 

POLICZ ZAMEK KSIĘŻNICZKI

POBIERZ

SUDOKU

POBIERZ

A teraz bajkowe zadanie o nazwie Przebieranie grochu… czyli zadanie Kopciuszka, który chciał iść na bal. Do wspólnej zabawy zaproście rodzeństwo. Przygotujcie większą miskę z kilkoma rodzajami grochu. Ważne, aby były małe i duże ziarna. Przygotujcie też małe miseczki. Zwycięzcą jest dziecko, które jak najszybciej posegreguje ziarna.  

Przypomnijmy sobie wspólnie bajkę o Kopciuszku opowiedzianą w oryginalny sposób.

Jeśli zadania są trudne, to pamiętajcie, że w świecie bajek są małe istotki, które zawsze przyjdą z pomocą. Kto to taki? Oczywiście, krasnoludki 😊

Możecie sami wyturlać takiego krasnala. Pamiętacie zabawę z kostką do gry? 😊 Oto pomocnik !

 

WYTURLAJ KRASNALA 

POBIERZ

 

Czy słyszeliście o wrocławskich krasnalach? Poszukiwanie ich w mieście może być wspaniałą rodzinna zabawą i sposobem na zwiedzanie miasta, zwłaszcza, że niektóre maluchy w szpiczastych czapkach mają ambicje przewodnickie i lubią pokazywać turystom Wrocław 😊.

A dla tych Świetlików, które lubią bawić się w teatrzyk bajkowy proponujemy wykonanie kukiełek na paluszki. Podajemy Wam szablon postaci do bajki o Czerwonym Kapturku (do pobrania). Wycinajcie, kolorujcie i bawcie się dobrze 😊   

POBIERZ

  A teraz Drogie Świetliki, wysyłamy Wam bajkowe zaproszenie do udziału w Świetlicowym Konkursie Plastycznym pt: „Moja postać z bajki”.

Przygotujcie prace plastyczne, zróbcie zdjęcie i prześlijcie na adres mailowy: jolanta.wodzynska@sp46.waw.pl

Czekamy do 20 kwietnia !

Jeżeli wrócimy do szkoły, to przyniesiecie swoje prace i przekażcie wychowawcom świetlicy.

Wspólnie stworzymy Świetlicową Galerię Baśniowych Postaci 😊.

Możecie, na przykład, narysować Waszą ulubioną Różową Panterę 😊

Trzymajcie się ciepło!

Niech bajkowa moc będzie z Wami ! 😊


22-31 marca

Tematyka tygodnia:

„Pisanki, kraszanki- wielkanocne zwyczaje”

Witajcie Świetliki!

Już niebawem Wielkanoc. Z pewnością większość z Was kojarzy te święta przede wszystkim z koszyczkiem wielkanocnym i świeceniem pokarmów, które w nim się znajdą. Ale oprócz koszyczka mamy również inne zwyczaje związane z tym wyjątkowym czasem…

 

NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa przypada na 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia święcimy palemki.

Palemkę możemy kupić, ale możemy ją również zrobić samodzielnie np. z bibuły i tasiemki. Sami zobaczcie.

 

WIELKA SOBOTA

Ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. To właśnie tego dnia święcimy pokarmy na stół wielkanocny. A co powinno się znaleźć w „święconce”?

 

Tradycyjnie w koszyczku wielkanocnym powinny się znaleźć: chleb, wędlina, jajka (pisanki), sól. Często dodaje się również chrzan, baranka (z ciasta lub cukru), pieprz. Do koszyczka można włożyć również ciasto np. babkę wielkanocną. Do ozdoby koszyczka możemy użyć bukszpanu i bazi. Miłym dodatkiem może być także zajączek lub kurczaczek.

PISANKI, KRASZANKI- CZYM SIĘ RÓŻNIA?

Ozdabianie jaj do koszyczka jest jednym z ulubionych zajęć dzieci przed świętami. Pisanki od kraszanek różnią się techniką barwienia i dekorowania. Kraszanki to jajka barwione na jeden kolor przy użyciu naturalnych barwników. Następnie mogą być na nich wydrapywane wzorki- są to tzw. drapanki. Pisanki natomiast dekorowane są wszelkimi dostępnymi metodami (wydrapywanie wzorków, malowanie pędzelkiem, zastosowanie gotowych ozdobnych szablonów).

KRASZANKI

PISANKI

WIELKA NIEDZIELA

Niedziela Wielkanocna to najważniejszy dzień dla katolików. Tego dnia Kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Tradycją w naszych domach jest wielkanocne śniadanie, które rozpoczyna się od podzielenia pokarmami ze święconki. Daniami, które są typowe dla świąt wielkanocnych jest żurek z jajkiem i białą kiełbasą, jajka faszerowane, sałatki jarzynowe, domowe potrawy mięsne, a na deser mazurek czy tradycyjna babka wielkanocna.

Zachęcamy Was do wysłuchania piosenki pt. „Stół wielkanocny”

Podczas wielkanocnego śniadania polecamy Wam pewną zabawę- WYBITKA.

Zabawa polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami ( pisankami). Wygrywa ten, czyje jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek. Bawcie się dobrze☺

ŚMIGUS- DYNGUS, CZYLI LANY PONIEDZIAŁEK

Nie gniewajcie się, gdy rano obudzi Was strumień wody ☺ chyba, że to Wy zaskoczycie rodziców z samego rana. Pamiętajcie, oblewamy się z umiarem.

Czas na zabawę!

 1. Trwa 40 dni i poprzedza Święta Wielkanocne
 2. Na wiosnę wyrastają na wierzbie
 3. Pora roku, w której obchodzimy Wielkanoc
 4. Cukrowy ……- słodki świąteczny wypiek
 5. Inaczej „lany poniedziałek”
 6. W nim znajduje się święconka
 7. Popularne ciasto wielkanocne

Czy poradzicie sobie z wielkanocnymi zagadkami?  Jesteśmy pewne, że bez problemu☺

 • Kotki co na drzewie mieszkają i wielkanocny stół ozdabiają
 • Najpierw je pięknie zdobimy, a co w środku zjeść lubimy
 • Bardzo sympatyczny symbol wielkanocny, co ma długie uszy i jest bardzo skoczny
 • Cytrynowa, piaskowa lub czekoladowa, na stole wielkanocnym tradycyjnie króluje i wszystkim bardzo smakuje

A teraz mamy dla Was propozycję pracy plastycznej. Obejrzyjcie film instruktażowy, jak zrobić wielkanocnego zająca. Zajączek może zdobić wasz koszyczek lub stół wielkanocny.

Na zakończenie poćwicz spostrzegawczość. Znajdź 7 różnic między obrazkami.

Powodzenia!

Drodzy Rodzice, drogie Dzieci

W tegoroczne Święta Wielkanocne życzymy Wam tego co, w ostatnim czasie przyda nam się wszystkim najbardziej- odporności, wytrwałości i optymizmu.

Spokojnych i radosnych świąt!


 

 

WITAMY NA STRONIE ŚWIETLICY

 

 

Kolumna prawa